آموزش تخصصی نرم افزار HFSS

بخش ها: 9
سطح: پیشرفته
مدت زمان: 4 ساعت
مدرس: دکتر حامد چنارانی
فایل اجرایی: دارد

  آباکوس فایل تضمین می کنند سوالات دانشجویان بعد از دریافت آموزش توسط مدرسین مربوطه پاسخ داده شود چنانچه پاسخ سوال در طی سه روز ارسال نشد شماره  تماس مدرسین را از پشتیبان های سایت دریافت کنید

تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه  کیفیت این آموزش توسط آباکوس فایل تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی به شما بازگشت داده می شود.
دانلود آنی و ارسال سریع  فعال سازی لینک دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش / ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز
تالیف گروهی  برنامه ریزی ، تدریس و باربینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطا های احتمالی را به حداقل برسانیم
به روز رسانی رایگان آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

◄ نصب نرم افزار HFSS
◄ آموزش نصب نرم افزار HFSS
◄ کرک نرم افزار HFSS
◄ اکتیو کردن نرم افزار HFSS
◄ حذف آپدیت نرم افزار HFSS
◄ پچ کردن نرم افزار HFSS
◄ نصب لایسنس نرم افزار HFSS

شرح دوره

در این بخش ویدئو آموزشی برای نصب نرم افزار HFSS نسخه 64 بیتی در ویندوز 7 تهیه شده است که تمامی مراحل نصب توسط سایت hfssfie.ir به طور واضح نمایش داده شده است. معمولا نرم افزار HFSS بر روی سیستم عامل های Windows، Sun Solaris، HP-UX، Red Hat Enterprise Linux v3 قابلیت نصب شدن را دارد. حداقل Ram مورد نیاز برای نصب این نرم افزار 512 MB است. پیشنهاد می شود، 200MB فضای خالی درایو سخت، بجز فضای مورد نیاز برای نصب، برای این نرم افزار در نظر گرفته شود.
نصب و کرک نرم افزار HFSS بسیار ساده بوده و فایل اصلی آن از سایت های معتبر داخلی قابل دانلود کردن است. لازم به ذکر است که قبل از نصب نرم افزار، از غیر فعال بودن اتصال اینترنت و آنتی ویروس سیستم خود اطمینان حاصل نمایید.

ویدیو  بخش 1

◄ معرفی کامل بخش های مختلف پنجره Project Manager
◄ معرفی پنجره Properties و موارد کاربرد آن
◄ معرفی پنجره Message Manager
◄ معرفی پنجره Progress
◄ نحوه تنظیم نوع حل مساله یا Solution Type (توضیح گزینه های مهم روش های حل مسائل از قبیل Driven Modal، Driven Terminal و Eigenmode)
◄ نحوه استفاده از شکل های سه بعدی از پیش طراحی شده در نرم افزار HFSS
◄ نحوه Import و Export کردن در HFSS
◄ نحوه انتخاب اشکال تو در تو
◄ تنظیم مشخصات اشکال مختلف
◄ تنظیم مشخصات اشکال مختلف
◄ تعریف و تنظیم خواص مواد
◄ تعریف یک ماده جدید با خواص دلخواه
◄ تنظیم زاویه دید شکل ها در صفحه

شرح دوره

نرم افزار HFSS برای تحلیل ساختارهایی است که در فرکانس های بالا کاربرد دارند. محیط این نرم افزار به کاربر اجازه شبیه سازی در فضای سه بعدی را می دهد. به طور کلی از این نرم افزار در رشته مهندسی برق گرایش مخابرات، میدان و امواج و الکترونیک فرکانس بالا استفاده های زیادی می شود. در این زمینه تحلیل ساختارهای مایکروویوی، انواع آنتن ها، قطعات مجتمع و بسیاری موارد دیگر در این نرم افزار قابل پیاده سازی است. نرم افزار HFSS هم در زمینه های تحلیل مسائل دانشگاهی و پژوهشی کاربرد دارد و هم در پیاده سازی صنعتی و تجاری استفاده های زیادی از آن می شود. آموزش های این مجموعه مطالبی را پوشش می دهد که همه افرادی که به دنبال استفاده از این نرم افزار (چه در صنعت و چه در مسائل پژوهشی) هستند به راحتی کار با این نرم افزار را فراگیرند.

ویدیو معرفی بخش 2

◄ نحوه جابجایی ساختارها (Move)
◄ چگونگی چرخاندن ساختارها
◄ روش های قرینه سازی ساختارها (Mirror)
◄ یکپارچه سازی (Unit) ساختارها
◄ انواع روش های تکثیر و کپی کردن ساختارها (Duplicate)
◄ عملیات جاروب کردن یا sweep
◄ کاربرد عملگرهای بولی مانند intersect، split، subtract و غیره
◄ تعریف دستگاه مختصات در HFSS (Coordinate System)
◄ معرفی ساختارهای spiral و helix
◄ طراحی پارامتری یا تعریف متغیرها در HFSS

شرح دوره

در این بخش از آموزش نرم افزار HFSS بیشترین تمرکز روی نحوه تغییرات بر روی ساختارهای فرکانس بالا است. نحوه جابجایی ساختارها، آینه سازی ساختارها و همچنین تکثیر ساختارها آموزش داده شده اند. همچنین عملیاتی از قبیل تفاضل دو ساختار یا یکپارچه سازی ساختار و split کردن آن ها نیز در قسمت دیگری از این آموزش بیان شده است. در بخش دیگر به بیان انواع دستگاه های مختصات در نرم افزار HFSS پرداخته شده است. همچنین نحوه طراحی پارامتری و تعریف انواع متغیرها در شبیه سازی در نرم افزار HFSS آموزش داده شده است.

ویدیو معرفی بخش 3

◄ تعیین شرایط مرزی در HFSS
◄ تعیین پورت Wave port
◄ تعیین Lumped port در HFSS

شرح دوره

از جمله الزامات در هر شبیه سازی توسط نرم افزار HFSS تعیین شرایط مرزی مربوطه و تعریف صحیح پورت های تحریک می باشد که در این ویدئو آموزشی سعی شده است تا شرایط مرزی پر کاربرد و پورت های تحریک که از جمله چالش های هر کاربر در شبیه سازی است، به طور دقیق و مرحله به مرحله آموزش داده شود.

ویدیو معرفی بخش 4

◄ ترسیم ساختار موجبر
◄ تعیین جنس مواد و شرایط مرزی
◄ تعریف پورت تحریک برای ساختار مربوطه
◄ رسم ساختار radiation برای آنالیز و شبیه سازی
◄ آموزش چگونگی تعریف فرکانس مرکزی و بازه فرکانسی (frequency sweep)
◄ بررسی درستی تمام مراحل شبیه سازی (validation)
◄ ترسیم نمودار تلفات بازگشتی (s(1,1))
◄ ترسیم الگوی تشعشعی یا Pattern آنتن
◄ ترسیم pattern به ازای deg phi=0
◄ ترسیم pattern به ازای Theta=90 deg
◄ ترسیم میدان های الکتریکی (E-Plane)
◄ ترسیم میدان های مغناطیسی (H-Plane)
◄ نمایش انیمیشن تغییرات میدان های مغناطیسی و الکتریکی

شرح دوره

این ویدئو آموزشی برای افرادی که آشنایی اندکی با نرم افزار HFSS دارند اما به نکات ریز و مهم شبیه سازی در این نرم افزار مسلط نیستند بسیار مفید است و مدرس این دوره دیدن این ویدئو را به آن ها توصیه می کند. در این جلسه آموزشی تمامی مطالب مربوط به شبیه سازی یک آنتن در سطح ابتدایی و اولیه به طور کامل آموزش داده شده است. در ابتدا یک ساختار موجبر مستطیلی ترسیم شده و گام به گام مراحل تعیین جنس مواد و شرایط مرزی توضیح داده شده است. در ادامه چگونگی ترسیم تلفات بازگشتی و نحوه محاسبه مقادیر مینیمم و ماکزیمم آن بیان گردیده شده است. بخش انتهایی آموزش به ترسیم Pattern آنتن و همچنین انیمیشن نحوه تغییرات میدان های الکتریکی و مغناطیسی درون موجبر اختصاص یافته است.

ویدیو معرفی بخش 5

◄ توضیح ساختار مقاله و نوآوری های آن
◄ طراحی ساختار فیلتر در نرم افزار HFSS
◄ نمایش خروجی های حاصل از شبیه سازی

شرح دوره

در این جلسه آموزشی به طراحی یک فیلتر میکرواستریپ UWB برای کاربرد بلوتوث پرداخته شده است. فرکانس مرکزی این فیلتر 2.4 GHz است. نوع این فیلتر، میان گذر می باشد که ابعاد کوچکی به اندازه 10 میلی متر در 10 میلی متر دارد. نکته بارز این فیلتر، استفاده از تشدید کننده های حلقوی است. مزیت این نوع تشدید کننده ها در حجم کم، ابعاد فیلتر و طراحی ساختار ساده آن است. همچنین برای رفع مشکل کم بودن پهنای باند و کم بودن تلفات در باند تلف از تکنولوژی via استفاده شده است. این ساختار علاوه بر کاهش ابعاد فیلتر، قابلیت تنظیم (tune) فرکانس را با افزایش و کاهش شعاع via داراست. در این ویدئو، ساختار مقاله و آموزش گام به گام طراحی ساختار معرفی شده در مقاله به زبان ساده آموزش داده شده است.

ویدیو معرفی بخش 6

◄ توضیح ساختار مقاله و نوآوری های آن
◄ طراحی و شبیه سازی آنتن Patch مربعی دارای ساختار DGS در نرم افزار HFSS
◄ نمایش خروجی های حاصل از شبیه سازی

شرح دوره

ساختارهای زمین ناقص یا DGS (Defected Ground Structure) در این ویدئو آموزشی مورد بررسی قرار گرفته اند. برای این منظور یک آنتن patch مربعی که در آن از ساختار DGS استفاده شده است و فرکانس مرکزی آن مناسب برای کاربردهای بلوتوث می باشد، شبیه سازی شده است. تغذیه این آنتن خط لاندا چهارم است که برای تطبیق امپدانس از آن استفاده شده است. تلفات بازگشتی و بهره آنتن در انتها مورد بررسی قرار می گیرند. به طور کلی، آنتن های patch دارای ساختار ساده، حجم و وزن کم هستند و نسبت به آنتن های دیگر آسانتر و کم هزینه تر می باشند. این آنتن ها ساختاری صفحه ای شکل دارند و در آن ها یک فلز بر روی زیرلایه عایق و در زیر آن صفحه ای به عنوان صفحه زمین طراحی می شود. به طور معمول آنتن های patch از نوع آنتن های Narrow Band هستند. در این نوع آنتن ها اگر روی صفحه زمین خللی ایجاد کنیم، آنتن های ساختار زمین ناقص یا DGS حاصل می شود. در واقع DGS باعث افزایش پهنای باند و کم شدن تلفات بازگشتی می شود. همچنین، از این روش برای کاهش اندازه ی آنتن Patch استفاده می شود. از دیگر نکات مثبت این روش، کاهش کوپل متقابل در آنتن های آرایه ای است. در این ویدئو آموزشی به طور کامل یک مقاله در این رابطه شبیه سازی شده است که می توانید گام به گام با تمام مراحل طراحی آن آشنا شوید و خروجی های مطلوب را مشاهده کنید.

ویدیو معرفی بخش 7

◄ رسم خروجی حاصل از شبیه سازی‏ها
◄ نحوه نمایش هر دو خروجی روی یک شکل

شرح دوره

در بسیاری از موارد نیاز هست که خروجی های مربوط به دو شبیه سازی مختلف در یک شکل در نرم افزار HFSS با یکدیگر مقایسه شوند. البته مقایسه خروجی نرم افزارهای HFSS و برخی دیگر از نرم افزارها مانند CST و Matlab نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که موضوع بحث این جلسه آموزشی نیست. مباحث تکمیلی در جلسات بالاتر توضیح داده خواهد شد. برای این منظور در این ویدئو آموزشی دو شبیه سازی مختلف انجام می شود و خروجی (نمودار تلفات بازگشتی) آن ها بر روی یک شکل با یکدیگر مقایسه می شوند.

ویدیو معرفی بخش 8

◄ معرفی ساختار آنتن های سیمی
◄ شبیه سازی آنتن یاگی (Yagi) در نرم افزار HFSS

شرح دوره

در عمل وظیفه آنتن ها تبدیل سیگنال های الکتریکی به امواج الکترومغناطیسی در حالت فرستندگی و تبدیل امواج الکترومغناطیسی به سیگنال های الکتریکی در حالت گیرندگی است. آنتن ها ساختارهای متنوعی دارند که آنتن های سیمی یکی از ساده ترین نوع آن هاست. آنتن های شاخه ای یا یاگی ازجمله آنتن های سیمی به شمار می روند. نام یاگی از شخص سازنده این نوع آنتن ها گرفته شده است. یکی از معروفترین نوع آنتن های یاگی، آنتن های مورد استفاده برای تلویزیون هاست. باند کاری این دسته از آنتن ها VHF، UHF و حتی SHF می باشد. از موارد دیگر کاربردهای این دسته از آنتن ها، اختر شناسی رادیویی است که به طور خاص در قسمت هایی از تلسکوپ رادیویی مورد استفاده قرار می گیرد. در این ویدئو آموزشی به شبیه سازی این دسته از آنتن ها در نرم افزار HFSS پرداخته شده است که با مشاهده این ویدئو آموزشی به راحتی با نحوه شبیه سازی آن آشنا خواهید شد.

ویدیو معرفی بخش 9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *